Euceryna – czy farmaceuta może użyć dowolnej?

with Brak komentarzy
Euceryna

Euceryna zaliczana jest do podłoży bezwodnych, absorpcyjnych (emulgujących wodę). Jest składnikiem niesłychanie często spotykanym w składzie receptur zapisywanych przez lekarzy.

Obecnie w obrocie farmaceutycznym jest dostępnych aż 9 takich podłoży. W zależności od producenta, zamiast części wazeliny wprowadzono np. olej parafinowy, albo wazelinę w całości zastąpiono mieszaniną oleju parafinowego, oleju wazelinowego, parafiny twardej i niekiedy parafiny miękkiej. Zróżnicowany jest także skład jakościowy emulgatorów i ich zawartość: zamiast alkoholi i eucerytu w jednym z podłoży występuje sama lanolina w ilości nawet do 38%. W niektórych przypadkach producenci nawet nie podają kompletnego składu jakościowego.

Euceryna – czy farmaceuta może użyć dowolnej spośród dostępnych na rynku?

W roku 2013 opracowana została monografia farmakopealna podłoża – euceryny (FP IX, supl. 2013). Podłoże i jego właściwości zostały opisane w dwóch monografiach (część narodowa FP): Maść eucerynowa I oraz Maść eucerynowa II.

Na opakowaniu euceryny powinna zatem zawsze być umieszczana przez producenta informacja, że produkt odpowiada wymaganiom FP X (lub wkrótce FP XI), z odniesieniem do monografii maści eucerynowej I lub II.

Jeżeli euceryna jest składnikiem leku recepturowego, farmaceuta ma obowiązek użycia jednego z tych podłoży. Niewłaściwe jest użycie w takim przypadku podłoża, które nie zostało oznaczone przez producenta jako zgodne z Farmakopeą Polską.

Około połowa obecnych aktualnie na rynku podłoży o nazwie „euceryna” nie odpowiada maści eucerynowej I lub maści eucerynowej II, lecz takiego podłoża można użyć tylko wtedy, gdy lekarz wyraźnie zaznaczy, że podłożem ma być „euceryna” wskazanego producenta – wyjaśnia prof. Małgorzata Sznitowska i dr Lucyna Wolniak z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Artykuł naukowy autorstwa dr Lucyny Wolniak i prof. Małgorzaty Sznitowskiej na temat euceryny – pełna treść.

źródło: http://www.poia.pl/komunikaty/artykul-naukowy-monografia-euceryny