Lek recepturowy z konopii

with Brak komentarzy

Leki recepturowe z konopii od niedawna mogą być przepisywane polskim pacjentom (Marihuana w recepturze aptecznej). Wciąż jednak brak jest zarejestrowanego surowca farmaceutycznego, z którego możliwe byłoby sporządzenie leku w aptece.

Skąd wziąć surowiec farmaceutyczny do leków z konopii?

Jak donosi serwis farmacja.net, podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Farmaceutycznej, która odbyła się w Bydgoszczy dyskutowano między innymi o możliiwościach leczenia medyczną marihuaną. Dr Marek Bachański, neurolog dziecięcy, orędownik stosowania leczniczej marihuany powiedział, że po zmianie przepisów zdarzyło mu się już przepisywać polskim pacjentom leki recepturowe oparte o surowce z konopi. Problem polega jednak na tym, że apteki póki co nie mają legalnych surowców, z których mogłyby takie leki wykonywać.

– Na razie dwóch przedsiębiorców, z Kanady i Holandii, zainteresowało się przywożeniem do Polski swojego surowca – przyznał Zbigniew Niewójt, p.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego. – To jest jakieś rozwiązane. Wtedy, tak jak są zarejestrowane preparaty gotowe, tak będziemy mieli zarejestrowane surowce. Tyle, że ten gotowy surowiec, który przyjedzie z Kanady, nie będzie dla nas cenowo na pewno satysfakcjonujący. Nam bardziej odpowiadałoby gdybyśmy ściągali te konopie jako API (Active Pharmaceuticals Ingredient) z Turcji, Izraela czy Kanady i tutaj na miejscu to standaryzowali, a potem przerabiali na surowiec. Wtedy to się przełoży na niższą cenę dla pacjenta – wyjaśnia. Póki co, żaden z polskich przedsiębiorców nie wyraził zainteresowania sprowadzaniem w ten sposób konopi do Polski – czytamy w serwisie famacja.net

Zbigniew Niewójt zapewnił również, że Ministerstwo Zdrowia stworzyło odpowiednie warunki do tego, by umożliwić przedsiębiorcom sprowadzenie i zarejestrowanie takiego surowca.

Czy odbędą się szkolenia dla farmaceutów z zakresu wykonywania w aptekach leków z konopii?

Obecna na spotkaniu prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – zapewniła, że farmaceuci zostaną wkrótce przeszkoleni z zakresu sporzadzania leków recepturowych z konopii. Zajmą sie tym izby aptekarskie oraz współpracujące z nimi ośrodki akademickie. Zdaniem Zbigniewa Niewójta bez rejestracji jakiegokolwiek surowca (ziela, wyciągu itp.), nie jest możliwe przygotowanie wytycznych dla aptek dotyczących wykonywania leków z konopi, ponieważ nic nie wiadomo o standaryzacji i dawkowaniu takiego surowca.

źródło: https://mgr.farm/content/ustawa-jest-lekow-z-konopi-ciagle-brak