Loxon Max (Minoxidilum) dostępny bez recepty

with Brak komentarzy

LOXON® Max (Minoxidilum), 50 mg/ml,

płyn na skórę firmy Sanofi dostępny bez recepty

 

Warszawa, 12 stycznia 2018 – Dnia 1 stycznia 2018 r. uległa zmianie kategoria dostępności LOXON 5% (minoxidilum), płyn na skórę, 50 mg/ml, z produktu leczniczego wydawanego z przepisu lekarza (Rx), na produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza (OTC). Dodatkowo zmianie uległa nazwa produktu leczniczego z Loxon 5% na Loxon Max.

Loxon Max stosowany jest na skórę głowy w przypadku łysienia typu androgenowego u mężczyzn. Substancja czynna minoksydyl zawarta w leku, odwraca lub hamuje miniaturyzację mieszków włosowych, działa silnie pobudzająco na namnażanie się komórek mieszków w fazie wzrostu.

Decyzję w sprawie zmiany kategorii wydał Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Nr UR/ZD/2102/17) w oparciu o kryteria, jakie muszą spełniać produkty wydawane bez przepisu lekarza, tj.:

  • lek stosowany prawidłowo jest bezpieczny dla życia lub zdrowia ludzkiego,

  • lek zawiera dobrze poznaną substancję, która nie wymaga dalszych badań,

  • ryzyko, że produkt zostanie użyty nieprawidłowo jest znikome,

  • lek nie jest przeznaczony do podawania pozajelitowego.

Zmiana kategorii leku na produkt OTC, zwiększa dostęp do właściwego leczenia łysienia androgenowego wśród naszych pacjentów. Im wcześniej włączone jest leczenie i systematyczne stosowanie leku, tym lepsze są efekty jego działania.”– podkreśla lek. Beata Cywińska – Durczak, Medical Lead w firmie Sanofi. „Na przestrzeni lat próbowano stosować liczne preparaty na problem łysienia androgenowego. Były to m.in. witaminy, mikroelementy i niektóre zioła, wykazały one jednak niewielką skuteczność w walce
z tym problemem.”

Monika Granecka, CHC Regulatory Head Sanofi dodaje: „Loxon 5% od wielu lat dostępny był dla pacjentów na rynku polskim jako lek na receptę. Zmiana kategorii jedynie potwierdza wysokie bezpieczeństwo jego stosowania oraz skuteczność minoksydylu 5% w leczeniu łysienia androgenowego
u mężczyzn
1. To zaś znacząco zwiększa szansę powodzenia leczenia.”

 LOXON MAX, 50 mg/ml, płyn na skórę, 1 ml płynu zawiera 50 mg minoksydylu (Minoxidilum).

Wskazania do stosowania: Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn w wieku 18-65 lat.

Przeciwwskazania: Produkt leczniczy Loxon Max jest przeciwwskazany: w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, do stosowania
u kobiet, u pacjentów z leczonym i nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, w przypadkach nagłej lub niewyjaśnionej utraty włosów, jeżeli utrata włosów związana jest ciężkimi chorobami, takimi jak zaburzenie czynności tarczycy, toczeń układowy, utrata włosów z pewnej powierzchni skóry z powodu stanu zapalnego skóry głowy lub innych chorób, gdy skóra głowy jest ogolona lub zmieniona chorobowo (np. łuszczyca, stan zapalny, skóra głowy jest zaczerwieniona, podrażniona, lub bolesna), u pacjentów, którzy stosują opatrunki okluzyjne lub stosują miejscowo inne produkty lecznicze.

Podmiot odpowiedzialny: Sanofi-Aventis Sp. z o.o.

{Opracowano na podstawie Charakterystyki Produktu Leczniczego z datą 12/2017}

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych
i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

1Bogaczewicz J. Łysienie nieprowadzące do bliznowacenia. Medycyna po Dyplomie. Listopad 2016

źródło: Informacja prasowa