Pentravan nowe podłoże transdermalne

with Brak komentarzy

Pentravan jest kremowym podłożem recepturowym firmy Fagron. Podłoże tworzy emulsję o/w, posiada unikalną, liposomalną budowę. Liposomy otaczają cząsteczki substancji czynnej, wnikają w warstwę rogową skóry i docierają do głębszych i bardziej ukrwionych warstw – skóry właściwej. W tym miejscu cząsteczki substancji czynnej trafiają do krwiobiegu, a następnie do miejsca działania.

Pentravan jest transdermalnym podłożem do receptury aptecznej,

użytecznym w terapii przeciwbólowej i hormonalnej

Podłoże jest gęstym, żółtawym kremem o pH 4,0-5,5. Zawiera 62% wody oraz 28% tłuszczu, powinno być przechowywane w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w temperaturze pokojowej. Termin ważności dla opakowania nieotwartego wynosi 3 lata, po otwarciu Pentravan można przechowywać przez 1 rok.

pentravan
Pentravan

Podłoże miesza się z wodą, glicerolem, parafiną, olejem rzepakowym i etanolem, natomiast nie miesza się z balsamem peruviańskim i olejem rycynowym.

Pentravan zalecany jest głównie w terapii przeciwbólowej i hormonalnej, jednak zastosowanie podłoża może być bardzo szerokie: podłoże Pentravan może być użyte do podawania leków p/wymiotnych u pacjentów poddanych chemioterapii, leków w chorobie lokomocyjnej, chorobie Alzheimera, klonidyny w nadciśnieniu tętniczym, glikokortykosteroidów np. w podaniu dopochwowym, istnieją również dane dotyczące użycia podłoża Pentravan do podania morfiny.

Produkt zarejestrowany jest jako surowiec farmaceutyczny przeznaczony do sporządzania leków recepturowych (aktualny wykaz), co uprawnia do refundacji na zasadach ogólnych dotyczących leków recepturowych.

 

źródło:

https://pl.fagron.com/sites/default/files/page/attachment/fapl_katalog_2016.pdf

Dr n. farm. Lucyna Bułaś – Zakład Technologii Postaci Leku, Katedra Farmacji Stosowanej, SUM w Katowicach, „Nowe podłoża stosowane w maściach i kremach w praktyce dermatologicznej”, VII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego z dnia 01.03.2017 r., Dom Lekarza w Katowicach