Proszki z lekiem gotowym

with Brak komentarzy

Proszki dzielone są postacią leku często pojawiającą się w recepturze aptecznej. Proszki mogą składać się wyłącznie z substancji dostępnych pro receptura, lub zawierać lek gotowy, który występuje w tabletkach lub drażetkach.

Jak prawidłowo odczytać zapis na recepcie ?

Przykład :

Rp.

Captopril  0,002

Glucosi  0,1

M.f.pulv. D.t.d.No 25

S.wiadomo

Bardzo ważne jest w tym przypadku prawidłowe obliczenie ilości tabletek lub drażetek, które należy rozdrobnić i użyć do sporządzenia przepisanego leku recepturowego. Zapis ilości wagowej przy nazwie handlowej leku gotowego oznacza ilość substancji leczniczej.

W powyższej recepcie zapis Captopril 0,002 oznacza, że na 25 proszków należy użyć 50 mg substancji leczniczej. Lek Captopril dostępny jest w postaci tabletek w dawce 12,5 mg, 25 mg, 50 mg. Należy użyć 4 tabletki w dawce 12,5 mg lub dwie tabletki w dawce 25 mg albo jedną tabletką w dawce 50 mg. Wybrane tabletki należy rozdrobnić w moździerzu i zmieszać z 2,5 g glukozy. Składniki należy rozcierać aż do uzyskania jednakowej wielkości cząstek. Kilkakrotnie zbierać kartą masę proszkową ze ścian moździerza i pistla.

Korzystając z leku gotowego należy pamiętać, że oprócz substancji czynnej, wprowadzamy do masy proszkowej także substancje pomocnicze pochodzące z tabletki. Zaleca się więc zważenie całej masy proszkowej i wyznaczenie masy pojedynczego proszka (masa proszkowa:25). Następnie, na podstawie masy pojedynczego proszka, należy dobrać odpowiednią wielkość kapsułek skrobiowych i odważać kolejno 25 proszków. Kapsułki należy zamknąć i przenieść do opisanej torebki.

Jak postąpić w przypadku, gdy należy użyć tylko części masy tabletkowej?

proszki

Przykład :

Rp.
Furaginum 0,004
Lactosi q.s.
M.f. pulv. D.t.d. No 20
D.S. 2 x dziennie 1 proszek

Do wykonania 20 proszków dzielonych należy użyć 0,08 substancji leczniczej furaginum. Jest to substancja, która nie jest dostępna w postaci pulvis pro receptura, w takim przypadku należy użyć leku gotowego w postaci tabletek o nazwie Furaginum (zawartość substancji czynnej furaginum: 50mg w 1 tabletce).

Na podstawie deklarowanej przez producenta zawartości substancji czynnej w tabletce, możemy obliczyć ile tabletek potrzeba do wykonania 20 proszków przepisanych w recepcie:

0,05 – 1 tabletka
0,08 – x
x = 1,6 tabl.

Jeżeli z obliczeń wynika, że należy użyć niepełną liczbę tabletek, konieczna jest znajomość masy pojedynczej tabletki. W przypadku zadań egzaminacyjnych taka informacja powinna być podana. W praktyce poprostu należy zważyć jedną tabletkę leku.

Masa 1 tabletki produktu leczniczego Furaginum 50mg = 0,0985g.

1 tabl.- 0,0985 g
1,6 tabl – x
x = 0,157 g

Należy miałko sproszkować w moździerzu 2 tabletki, a następnie odważyć 0,157g masy tabletkowej i wymieszać z 2,0 g laktozy (masa 1 proszka nie może być mniejsza niż 0,1g, dopuszcza się dodanie 0,1g laktozy na jeden proszek, zatem 2,0g laktozy na 20 proszków).

Następnie należy odważyć 20 równych części masy proszkowej do 20 kapsułek skrobiowych w odpowiednio dobranym rozmiarze i umieścić je w opisanej, białej, papierowej torebce.