Clotrimazol pulvis pro receptura

with Brak komentarzy

W odpowiedzi na potrzeby rynku firma Fagron wprowadza clotrimazol pulvis pro receptura (clotrimazolum, Clotrimazole) – surowiec do receptury aptecznej.

Clotrimazol pulvis pro receptura jest białym, krystalicznym proszkiem bez zapachu praktycznie nie rozpuszcza się w wodzie, rozpuszcza się w etanolu 96%.

Clotrimazol jako surowiec do receptury aptecznej daje możliwość stosowania innych stężeń niż dostępne w lekach gotowych.

Clotrimazol pulvis pro receptura jest imidazolowym lekiem przeciwgrzybiczym. Hamuje on syntezę ergosterolu, ważnego składnika błony komórkowej grzybów. Zaburza to jej przepuszczalność i prowadzi do rozkładu (lizy) komórki.

Substancja wykazuje szeroki zakres działania grzybostatycznego, a w wyższych stężeniach także grzybobójczego. Dodatkowo, posiada działanie przeciwbakteryjne (bakterie Gram+, Gram-) i przeciwrzęsistkowe.

Clotrimazol podany miejscowo jest dobrze tolerowany, praktycznie nie wchłania się do krwiobiegu wywierając jedynie działanie miejscowe. Gromadzi się w warstwie rogowej naskórka. Z błony śluzowej pochwy nie wchłania się i nie wpływa na jej fizjologiczną florę. Znajduje zastosowanie w dermatologii i ginekologii. Wykazuje skuteczność w leczeniu takich schorzeń jak infekcje grzybicze, łupież pstry, łupież rumieniowaty czy stany zapalne jamy ustnej wywołane przez grzyby drożdżopodobne (clotromazol w połączeniu z roztworem glicerolowym boraksu).

W recepturze stosowany w postaci:

  •  kremów
  •  roztworów spirytusowych
  •  zawiesin
  •  pudrów płynnych
  •  zasypek
  •  globulek dopochwowych

Clotrimazol pulvis pro receptura zarejestrowany jako surowiec farmaceutyczny przeznaczony do sporządzania leków recepturowych (aktualny wykaz), co uprawnia do refundacji na zasadach ogólnych dotyczących leków recepturowych

Uwaga! Clotrimazol może osłabiać działanie innych leków przeciwgrzybiczych stosowanych miejscowo (nystatyna, natamycyna). Kortykosteroidy stosowane miejscowo osłabiają działanie clotrimazolu.

źródło:

https://pl.fagron.com/pl/produkty-innowacyjne/clotrimazol-pulvis-pro-receptura http://www.dia.com.pl/pl/wykaz_surowcow_farmaceutycznych_dopuszczonych_do_obrotu_na_terytorium_rp_2