Marihuana w recepturze aptecznej

with Brak komentarzy

Leki recepturwe

 

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, uchwalona przez Sejm w dniu 22 czerwca 2017 r. przewiduje, że marihuana będzie mogła być stoswana w celach medycznych. W myśl nowelizacji lekarze będą mogli wystawiać recepty na leki recepturowe z marihuaną, które w aptece sporządzi farmaceuta. Projekt obecnie czeka na podpis prezydenta.

Zgodnie z nowymi przepisami ziele konopi innych niż włókniste,

wyciągi, nalewki farmaceutyczne, wszystkie inne wyciągi z konopi

oraz żywica konopi innych niż włókniste

będą mogły stanowić surowiec farmaceutyczny,

przeznaczony do sporządzania leków recepturowych.

Leki recepturowe zawierające w składzie marihuanę mają być wydawane z przepisu lekarza na podstawie recept Rpw, tak jak w przypadku produktów leczniczych zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe. Recept na takie leki nie mogliby wystawiać lekarze weterynarii.

Jaką opłatę poniesie pacjent za lek recepturowy z marihuaną?

Jak poinformował serwis gazetaprawna.pl leki recepturowe na bazie marihuany nie będą objęte refundacją. – Jeśli więc przepisy wejdą w życie, pacjenci pokryją pełną cenę leku z własnej kieszeni. A ten na pewno nie będzie tani, gdyż przepisy nie dopuszczają upraw konopi innych niż włókniste na terenie Polski. Oznacza to, że jesteśmy skazani na import surowca z zagranicy, co przełoży się oczywiście na ostateczną cenę leku w aptece – czytamy w serwisie gazetaprawna.pl

Ministerstwo zdrowia nie prowadziło szacunków dotyczących tego, ile kosztować będzie w aptece gram suszu. W odpowiedzi przekazanej dla gazetaprawna.pl wskazano ogólnikowo, że cena takiego leku będzie prawdopodobnie składową tzw. taxy laborum, cen poszczególnych składników użytych do jego wykonania (koszt surowca farmaceutycznego) oraz opakowania.

W jakiej postaci marihuana będzie dostępna dla pacjenta?

– Pacjent będzie mógł wykupić w aptece lek w postaci suszu, kropli, czopków czy oleju z kilkudziesięcioprocentową zawartością THC. Stężenie określi lekarz – tłumaczyła w rozmowie z Gazetą Wyborczą farmaceutka, która wie wiele na temat wykonywania leków z konopi – Małgorzata Wagner, współtwórczyni punktu konsultacyjnego dla pacjentów wymagających leczenia medyczną marihuaną w Koninie.

Czy przewidywane są szkolenia dla farmaceutów z zasad wykonywania leków recepturowych z konopii?

Jak donosi serwis farmacja.pl – zdaniem rzecznika prasowego Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasza Leleno, część farmaceutów już dziś ma doświadczenie w tym obszarze, jednak samorząd widzi konieczność zorganizowania systemowego szkolenia dla wszystkich zainteresowanych. Naczelna Izba Aptekarska rozważa szkolenia dla farmaceutów z zasad wykonywania leków z konopii. – Biorąc pod uwagę specyfikę tego preparatu oraz grupę pacjentów korzystających z terapii, stopniowo przygotowujemy się do tego wyzwania. Rzecznik dodał również: – Od kilku miesięcy jesteśmy w stałym kontakcie z gronem europejskich ekspertów (PGEU), którzy mają doświadczenie w leczeniu pacjentów medyczną marihuaną. Zakładamy, że przynajmniej część z tych doświadczeń przeniesiemy na polski grunt.

W najbliższym czasie Naczelna Izba Aptekarska zbada poziom zainteresowania szkoleniami z tego zakresu wykonywania leków z konopi. Otrzyma dzięki temu informację, co do skali potrzeb i oczekiwań płynących ze strony farmaceutów.

– W naszym przekonaniu farmaceuta powinien dysponować wiedzą na temat działania marihuany wykorzystywanej do celów leczniczych. Powinien też wiedzieć, jak sporządzić lek na podstawie recepty, z którą pacjent trafia do apteki. Tak jak w wielu innych kwestiach kluczowa będzie tu współpraca na linii lekarz-farmaceuta – powiedział rzecznik prasowy NIA.

źródło:

http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,22030512,medyczna-marihuana-za-rok-w-polskich-aptekach-recepte-bedzie.html

https://mgr.farm/content/leki-z-konopi-w-polskich-aptekach-dopiero-w-przyszlym-roku

https://farmacja.pl/czy-farmaceuci-potrafia-robic-leki-z-konopi

http://www.edukacjafarmaceutyczna.pl/wiadomosc/ile-pacjent-zaplaci-za-lek-recepturowy-z-marihuana/21931.html

http://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/1056432,medyczna-marihuana-cena-w-aptece.html