Sildenafil – surowiec farmaceutyczny

with Brak komentarzy

W rejestrze surowców farmaceutycznych (wyszukiwarka) od niedawna znajduje się substancja do receptury sildenafil (Sildenafili citras). Podmiotem odpowiedzialnym jest Fagron Sp. z o.o. Zarejestrowane opakowania: 0.5g, 1.0g, 5.0g, 10.0g, 25.0g.


Sildenafilu cytrynian to biały lub prawie biały, słabo higroskopijny, krystaliczny proszek, trudno rozpuszczalny w wodzie (około 3,5mg / 1ml) [1].


Jak podano na stronie Fagron Sp. z o.o.:

Sildenafil jest selektywnym inhibitorem fosfodiesterazy-5 (PDE-5) – enzymu powodującego degradację cGMP (cykliczny guanozyno monofosforan), występującego w ciałach jamistych, płytkach krwi, oraz mięśniach gładkich naczyń i narządów wewnętrznych. 

Sildenafil wspomaga rozkurcz mięśni gładkich w ciałach jamistych, powodując zwiększenie napływu krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. 
U osób z nadciśnieniem płucnym sildenafil zwiększa stężenie cGMP w komórkach mięśni gładkich naczyń płucnych i powoduje ich rozkurcz, co może prowadzić do ich rozszerzenia. 

Sildenafil stosowany jest w lecznictwie od 1998 r.  Dostępne leki gotowe także zawierają sildenafil w postaci cytrynianu, stosowane są doustnie w zarejestrowanych wskazaniach:

  • leczenie zaburzeń wzwodu u mężczyzn,
  • leczenie pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym klasy II i III wg WHO.

Sildenafil wprowadzony przez firmę Fagron jako surowiec do receptury aptecznej daje możliwość wykonywania różnych postaci leku, oraz dostosowywania stężeń i dawek 
do potrzeb konkretnego pacjenta.

Preparaty doustne.
Badania wykazały, że roztwory doustne cytrynianu sildenafilu, zarówno wodne, jak i na bazie sirupus simplex, przechowywane w butelce ze szkła oranżowego są długo stabilne w przedziale temperatur 5-25°C.
Jednak zgodnie z dobrą praktyką receptury aptecznej zaleca się zużyć roztwory wodne w terminie do 10 dni, a roztwory na bazie syropu prostego – do 14 dni”

[1] https://pl.fagron.com/pl/produkty-innowacyjne/sildenafili-citras

 

receptura